"Aj realitní makléri vedia konať férovo"

POPREALPOPREAL Reklamačný poriadok
Etický kódex
Obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
Typ / druh:
Kategória
Región
Cena:

Zdarma

Rada klientom

Najčastejšie predávame nehnuteľnosť raz, možno dvakrát za život. Pre mnoho predávajúcich je to veľmi náročný proces, ktorého sa dosť často obávajú. Predaj nehnuteľnosti nie je vždy jednoduchý proces. Hlavne vtedy, keď sa rozhodneme nehnuteľnosť predávať na "vlastnú päsť".

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti:

 

Chyba č. 1 – Predaj na vlastnú päsť

Samotný krok predávať nehnuteľnosť bez pomoci odborníka je pomerne zlý začiatok. Ako človek bez prístupu k marketingu, ktorý ponúkajú realitné kancelárie, svojej nehnuteľnosti spravíte len veľmi neúčinnú reklamu.

Nehovoriac o tom, že môžete počas predaja natrafiť na akýchkoľvek neserióznych záujemcov. Viete vôbec, koho si pri obhliadke púšťate do bytu/domu?

Pri predaji nehnuteľnosti je skrátka lepšie mať realitného makléra nablízku, ktorý preverí potenciálneho záujemcu, či má čestné úmysly a dostatok financií na kúpu.

 

Chyba č. 2 – Exkluzívny verzus neexkluzívny predaj prostredníctvom realitnej kancelárie

Predaj nehnuteľnosti cez mnohé realitné kancelárie prináša so sebou viac škody ako úžitku. Vaša nehnuteľnosť sa objaví na internete x-krát s rôznymi cenami a popisom.

Ideálne je zveriť takúto dôležitú transakciu jednej kancelárii, jednému maklérovi, ktorý má povinnosť sa o celý proces predaja postarať.

Maklér Vás musí pravidelne informovať o stave záujmu o nehnuteľnosť, o aktuálnych cenách a hľadá možnosti ako čo najlepšie odprezentovať Vašu nehnuteľnosť potenciálnemu záujemcovi.

 

Chyba č. 3 – Zlé ocenenie nehnuteľnosti

Ak zadáte príliš nízku cenu vašej nehnuteľnosti, môže sa stať, že na predaji prerobíte. Ak zadáte naopak privysokú cenu, potenciálnych záujemcov môžete odplašiť.

Zadanie vhodnej ceny nehnuteľnosti je veľmi dôležité. Prihliadajte na lokalitu, stav nehnuteľnosti, jej oceniteľné vlastnosti podľa aktuálnej predajnej sezóny a samozrejme aj na jej výmeru.

Profesionálny odhad je taktiež užitočný.

 

Chyba č. 4 – Nevyhovujúci stav nehnuteľnosti

Myslite na to, že prvý dojem na záujemcu o nehnuteľnosť je väčšinou aj najdôležitejší. Vzhľad a kondíciu bytu alebo domu môžete vylepšiť aj svojpomocne bez nutnosti veľkých rekonštrukcií (ak nie sú nevyhnutné).

V prvom rade dajte priestory do poriadku tak, aby pôsobili čo najpriestrannejšie. Ak predávate dom so záhradou alebo trávnikom, tak ho udržujte zelený a zdravý.

Dbajte aj na dobrý stav oplotenia. Skontrolujte aj vodovodné potrubia. Predaju prospeje aj dobré osvetlenie vonkajších častí domu.

 

Chyba č. 5 – Nesprávny prístup pri obhliadke

Zlému prístupu pri obhliadke nehnuteľnosti sa dá vyhnúť. Realitný maklér vám zodpovie na všetky otázky a rovnako vám dá výborné tipy na to ako dom prichystať tesne pred návštevou záujemcov.

Myslite na to, že potenciálni kupujúci sa chcú v novom domove cítiť od začiatku ako majitelia, nie ako záujemcovia. Preto zvoľte príjemný prístup a zabezpečte, aby v byte alebo dome nebola zima, prílišné teplo alebo rušivý hluk z ulice, dajte do vázy kvety.

Deti a ostatných príslušníkov rodiny či nájomníkov spolu s domácimi zvieracími miláčikmi pošlite na prechádzku do parku.

 

Chyba č. 6 – Žiaden kompromis!

Pri predaji nehnuteľnosti sa môže stať, že sa budete musieť dohodnúť aj na určitých kompromisoch. Buďte na to pripravení a nestavajte sa voči ponuke hneď odmietavo.

Môže sa stať, že keď spravíte voči záujemcovi menší kompromis, vráti sa vám to späť v pozitívnom slova zmysle hneď niekoľkokrát. Napokon, keď ponuku zhodnotíte, tak sa vám možno nebude zdať až taká neúnosná.